Julgranen står så grön och grann i stugan
Bästa bästa bästa att vakna till en fredagsmorgon, smyga upp och… tända granen! Nuuuuu är det snaaart jul. I vår familj är det jag som är som ett litet barn och barnen sitter mer tillbakalutade i soffan och skrattar åt mammas alla julbestyr. Men jag vet nog att dom älskar det precis lika mycket som jag även om dom spelar svårflörtade just på morgonen.
Samarbete på hög nivå när toppstjärnan ska dit. Först av allt enligt Harry!
Jag kör ju lite olika varianter på gran varje år. I år är det rött, rött, rött som gäller. Hade dock så pass många vita kulor jag bara älskar så dom fick också vara med. Köper alltid några nya kulor och i år blev dessa motsägelsefullt vita trots att jag bestämt mig för en röd jul.
Vita skira hjärtan och lite coola ”kotteblommor” – båda med glitter – kommer från Åhlens. De röda med guld är gamla numera – jag köpte dom första året jag flyttat hemifrån så dom är lite speciella.
Årets bonusköp i julkuleväg – denna handblåsta heeeeelt magiskt vackra kula köpte jag i borgen i Prag. Så roligt att ha lite speciella som påminner en om resor och platser.