Risotto med luftorkad skinka
Idag testade vi oss på Risotto för första gången här hemma. Jag har aldrig ätit det och Fredrik har ätit det ett par gånger på restaurang men mer erfarenhet än så hade vi inte när vi började. Idag blev det Fredrik som stod för det mesta arbetet i köket och vi utgick från ett recept jag hittade på nätet. Det verkar finnas ungefär lika många recept som det finns kockar så det var bara att välja ett som såg fint ut. Idag hade vi serranoskinka hemma så det fick bli min utgångspunkt.
Det blev supergott och krämigt men lite väl salt så nästa gång kommer vi nog byta ut lite buljong mot vin eller vatten.
Receptet i orginal kommer här. Obs då för att kycklingbuljongen kan behövas bytas ut mot grönsaksbuljong (det verkar vara vanligare i recepten) alt. ta hälften kycklingbuljong hälften vatten.
Arborioris 1,5 dl
Gul lök 0,5 styck
Vitlök 0,5 klyfta
Vitt vin 1,5 dl
Vatten 0,5 liter
Kycklingbuljongtärning 1 st
Smör 1 klick
Parmesanost 100 g
Olivolja 1 msk
Salt & svartpeppar
Serranoskinka (rökt) 4-5 skivor per person
Cocktailtomater 1 ask
Persilja 0,5 kruka
Olivolja 0,5 msk
Skala och hacka lök och vitlök. Riv parmesan. Halvera tomater. Hacka persilja. Koka upp vatten med buljongtärningen.
Hetta upp olivolja i en tjockbottnad kastrull. Fräs lök och vitlök på medelvärme utan att bränna. Tillsätt ris och fräs ett par minuter till. Tillsätt vitt vin och låt koka in under omrörning.
Tillsätt den varma buljongen lite i taget. Rör hela tiden och låt buljongen koka in mellan varven.
Tillsätt smör och parmesan. Rör tills risotton blir krämig. Salta och peppra.
Lägg upp risotton i stora värmda tallrikar. Lägg över en hög tomater. Rulla skinkskivor och lägg på. Strö över persilja. Ringla över olivolja. Garnera eventuellt med några skivor parmesan.